Yüz ve Boyun Germe | Esthetic Science Center | Estetik Bilim Merkezi


about
Yüz ve Boyun Germe

Estetik Cerrahide Yüz Ve Boyun Germe  
 
İnsanların hafızalarında ilk kalan görüntü yüz ve boyun  bölgeleri kişilerin sürekli olarak göz önünde bulundurdukları noktalardır.Bu anlamda doğal yaşlanmaya, çevre,ameliyat veya yaralanmalar sonucu izlerde eklenebilmekte ve kişilerin yüz ve boyun çevrelerinde oluşan rahatsız edici görünümler oluşturabilmektedir.Estetik cerrahi uzmanları bu konuda uzun yıllardır ortaya koydukları tedavi yöntemlerini başarı ile uyguluyor ve yenilerini ortaya çıkarmaya devam ediyor.
 
Yüz Ve Boyun Estetiği Yapılışı
 
Kişilerin yüz ve boyun hatlarındaki cilt problemlerinden kurtulmak için buluştukları ortak nokta olan estetik cerrahi alanı bu sorunun giderilmesi için son teknolojiden yararlanarak uygulamalarını gerçekleştiriyor.
 
Kısa zaman önce yüz için tedavi yönteminin değiştirilmesi de buna örnek olarak gösterilebiliyor. Yüz estetiğine başlanırken, yeni yöntemle kişilerin yüzleri 3 ana parçaya bölünüyor, üst yüz bölgesi adı verilen gözler ve alın çevrelerinde estetik standart uygulamalar. İkinci bölge olan orta yüzde ise orta yüz germe ameliyatı çözüm sağlıyor.
 Üçüncü bölge olan alt çevrede ise liposuction yardımıylada gerdirme işlemine yardım sağlayabilmekte kişiye hızlı ve başarılı bir şekilde estetik görünümkazandırılabilmektedir.Boyun estetiği konusunda da alt yüz bölgesi uygulamalarının kullanılması ile yine bireylerin arayışlarına çözüm bulunabilmektedir.
 

SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Boyun estetiğine ihtiyacım varmı?

  Eğer boynunuzda bir sarkma ve kırışıklık mevcutsa, bell bir yaşın üstüde iseniz boyun germe ameliyatına ihtiyacınz olabilir. Bu işlem yüz germe işlemiyle birlikte yapılabildiği gibi tek başına da yapılabilir. Buna cerrahınızla yaptığınız ön görüşme ile belirlenecektir. Gıdı da bir fazlalık bölgesel yağlanma mevcutsa lazer lipo uygulamasıyla bu problemleriniz giderilecektir. Sigara kullanıyorsanız ameliyattan 2 hafta önce muhakkak bırakmalısınız. Kan sulandırıcı (aspirin gibi) ilaçlar kullanıyorsanız 10 gün önceden kesmeniz gerekmektedir.

 • Ameliyat nasıl yapılmaktadır?

  Boyun germe işlemi genel anestezi altında yapılır. Tek başına boyun germe ameliyatın çenenin hemen altıda küçük bir kesiyle girilir. Boyun kasındaki (platysma) gevşeklik ve sarkıklık özel tekniklerle giderilir. Deri fazlalıkları alınır. Yağ fazlalığı mevcutsa liposuction bu ameliyata eklenebilir. Yüz germe ile birlikte uygulanacaksa izler kulak arkasına getirilecek şekilde yüzde SMAS denilen kas sistemi ve bunun boyundaki devamı olan platysma gerilerek germe ilemi yapılır. Ameliyatın ortalama süresi 2-3 saattir. Lazer liposuctionla gıdı estetiği yapılacaksa hemen çeenin altına çok küçük bir kesiyle girilerek yapılır. Genel anetezi yada sedasyonla birlikte lokal anesteziyle yapılabilir. İşlem süresi yaklalık 30 dakikadır.

 • Ameliyat sonrası neler yaşanır?

  Boyun germe işleminden sonra aynı gün içinde pansuman ve özel korse ile taburcu edildirsiniz. Dren konulmuşsa 2 gün sonra alınacaktır. Korse yaklaşık 1 hafta boyunca 24 saat süreyle, 1 hafta sonrasında yaklaşık 2 hafta olmak üzere sadece gece takılmak suretiyle toplamda 3 hafta kullanacaksınız. Bu aşamada sonra hafif sporlara başlayabilirsiniz. İşinize 1 hafta sonra başlayabilir, 3-4 gün sonra ev işi yapar hale gelirsiniz. Ameliyat sonrası gerginlik hissi olabilir ancak yavaş yavaş geçecek ve zamanla daha rahat hale geleceksiniz. Hafi ağrılar olabilir. Bu da ağrı kesicilerle rahatlıkla konol altına alınailir. Liposuctionla gıdı giderme ameliyatı olmuşsanız ameliyattan sonra evinize gönderilebilirsiniz. Korse yaklaşık 1 hafta boyunca 24 saat süreyle, 1 hafta sonrasında yaklaşık 2 hafta olmak üzere sadece gece takılmak suretiyle toplamda 3 hafta kullanacaksınız. Ağrı genellikle olmaz. Ertesi gün işinize dönebilirsiniz.

 • Yüz germe ameliyatı kimlere yapılır?

  Eğer belli bir yaşın üstünde iseniz, yüzünüz ve boynunuz sarkmaya başlamış ve kırışıklıklar oturmuşsa bu ameliyat için uygun bir adaysınız demektir. Cerrahi dışı tekrarlayıcı estetik işlemlerden kaçınan ve kalıcı sonuç hedefleyen hastalar için idealdir.

 • Ameliyat öncesi süreç nasıldır?

  Eğer sigara içimi söz konusuysa ameliyattan önce en az 2 hafta öncesi bırakılması çok önemlidir. Bu çok iyi izah edilmeli ve hasta tarafından göz ardı edilmesinin önüne geçilmelidir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların da 1 hafta öncesinden kesilmesi gerekmektedir. Ameliyat öncesi yapılacak tahliller ve anestezi konsultasyonu sonrası olası riskler değerlendirilecek cerrah tarafından hastaya anlatılacaktır. Genel anestezi için gerekli açlık süresi geçildikten sonra operasyonun planlanması amacıyla çeşitli çizimler ve fotoğraf çekimleri yapılacaktır.

 • Ameliyat nasıl yapılmaktadır?

  Genel anesteziyle operasyon başlar. Kulağın ön sınır hattı saçlı cildin içine yada sınır hattı boyunca uzatılır. Yüz cildi ince kalınlıkta kaldırılır. Gerekirse boyun kısmına liposuction yapılabilir. Yüzden boyuna uzanan cildin altındaki kas sistemine toparlanır. Deri fazlalıkları alındıktan sonra izler kulağın arkasında kalacak şekilde ayarlanır ve ameliyat buna göre bitirilir. Ameliyatın ortalama süresi yaklaşık 3 saattir. Bu ameliyat endoskopik yöntemlede yapılabilir. Fazlalık derinin çıkartılmasına gerek duyulmayan vakalarda tercih edilebilir. Saçın içinden yapılacak küçük kesilerle kamera aracılığıyla deri altında ilerleyerek toparlama işlemleri yapılır.

 • Ameliyat sonrası neler yaşanır?

  Ameliyat sonrası ilk gün en sıkıntılı dönemdir. Ağrı olabilir ancak ağrı kesicilerle bu giderilebilir. En rahatsız edici his, gerginlik ve basınç hissidir. Birkaç gün içinde bu hisler kaybolacaktır. 1 gün sonra taburcu edilir ve aynı gün drenler alınır. 3 gün kalacak şekilde bandaj yapılır. İlk birkaç gün ödem ve hafif morluklar görülebilir. 1 hafta sonra dikişler alınır. İlk birkaç gün yarım duş alınmasına izin verilir. 4-5 gün sonra tam duş alınmasında bir sakınca yoktur. Ameliyattan sonra 1. aydan itibaren hafif sporlar, 2. aydan sonra ağır sporlar yapmaya başlanabilir.

 • Ameliyat sonrası sorun yaşanır mı?

  Ameliyat sonrası şişlikler, morarmalar olabilir. En ciddi sıkıntı, oluşabilecek deri kayıplarıdır. Bu riskin oluşmaması için hastanın eğer içiyorsa 3 hafta öncesinden sigarayı bırakması çok önemlidir. Yüzün mimik kaslarını oynatan sinirlerin yaralanması da mümkündür. Bu nedenle deneyimli estetik cerrahların bu ameliyatı yapması tercih edilmelidir.