Yüz Dolgusu | Esthetic Science Center | Estetik Bilim Merkezi


about
Yüz Dolgusu

Yüz Dolgusu İle Gençleşin 
 
Yüz dolgusu, kişilere çok kısa zamanda genç bir ifade kazandırmaktadır. Yüzdeki yorgun ifade kalkar, yıllar içinde oluşan sarkma ve kötü görünümler kaybolur. Dudağa ve yüze yapılan dolgu sayesinde, hem daha estetik bir görünüme kavuşulur hem de daha genç bir görünüm kazanılır. Bu sayede kişiler kendilerini daha özgüvenli hissederler. Kötü görünümden ya da deforme olmuş yüz ve dudaklardan kurtulurlar.
 
Yüz Dolgusu Nedir?
 
Dolgu demek boşluk doldurmak demektir. Yüze ve dudağa yapılan dolgu işlemleri botox ile karıştırılmamalıdır. Botox işleminde kırışıklıklar giderilir. Dolgu da ise boşluklar doldurularak genç ve diri bir görünüm elde edilir. Dolgular kimyasal maddeler kullanılarak yapılabildiği gibi kişilerin kendi yağlarından elde edilerek de yapılabilmektedir.
 
Yüze veya dudağa yapılan dolgu uygulamalarında kullanılan maddeler aynıdır. Sadece kimyasal maddelerle yapılan dolgularda, uygulanan yere göre değişen molekül büyüklükleri mevcuttur. Dudaklara yapılan dolgu ile yanak çizgilerine yapılan dolgu molekülleri farklılık göstermektedir. Fakat dolgu kişinin kendi yağından elde edilecekse, uygulanacak yer fark etmemektedir.
 
Yüz Dolgusu Süreci Nasıl İşlemektedir?
 
Dolgu işleminden çok daha fazla olumlu sonuç almak ve kalıcılığı arttırmak mümkündür. Yağ dolgularında yağ, PRP ile karıştırılarak enjekte edilirse, yağın kalıcılık süresi artmakta ve daha olumlu sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Dolgu uygulaması eğer kimyasal maddeler ile yapılıyorsa, hayat akışında bir değişiklik söz konusu olmamaktadır. Kişiler normal şekilde hayatlarını sürdürmeye devam ederler. Fakat yağ dolgularının uygulanmasından sonra oluşabilecek şişlikler, bir ya da iki hafta içinde ancak inmektedir. Uygulama sonrasındaki sürecin farkı bu şekildedir.
 

SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Hangi doku maddeleri kullanılıyor?

  Dolgu enjeksiyonlarında en çok kullanılan hyaluronik asit içeren dolgulardır. Hyluronik asit suyu tutan bir madde olduğundan ciltte üretimleri azaldığına cilt kurumaya dolgunluğu azalmaya başlar. Mimik çizgileri derinleşir. Kırışıklıklar artar. Dokularda çökmeler olur. Bu yüzden dolgularda en çok kullanılan malzemedir. Hyluronik asit dışında da dolu olarak kullanılan maddeler mevcut. Başlıcaları kalsium hidroksiapatit (CaHA), policaprolakton içeren biouyumluluğu olan ürünlerdir. Bunlar, hyaluronik aside nazaran daha geç erimektedir.

 • Dolgu nerelerde kullanılır?

  Yüzde burundan dudağa uzanan çizgilerde (nazolabial), dudaktan çeneye uzanan çizgilerde (marionette), kaş çatma çizgilerinde, dudak şekillendirme ve hacimlendirmede, kaz ayaklarında, gözaltı ışık dolgusunda, göz altında özellikle göz yaşının aktığı olukta, elmacık kemik dolgunlaştırmada, yüz konturlarında kullanılır. Yüz dışında doku eksikliği olan her yerde kullanılabilir. En sık kullanılma yeri ellerdir. Popo büyütme gibi, meme büyütme gibi bu iş için özelleştirilmiş dolgu maddeleriyle ameliyata gerek bırakmadan dolgu maddeleri kullanılabilir.

 • Dolgu enjekisyonu uygulaması ne kadar kalıcıdır?

  Hyaluronik asit dolguları 6-18 ay kalıcıdır. Diğer dolgu tiplerinin etkisi 2-3 yıla kadar uzamaktadır. Seanslar da etki süresine göre ayarlanabilir.

 • Yan etkisi var mıdır?

  Alerji oldukça nadirdir. Uygulandığında hafif kızarıklık şişlik oluşabilir. Emilir olması açısından geri dönüşümlü bir uygulama olduğundan oldukça güvenlidir. Ne olursa olsun ehil ellerde estetikte uzmanlaşmış doktorlar tarafından bu işlemi yaptırmanız çok önemlidir.

 • Ağrılı bir işlem midir?

  Bir miktar ağrı olabilir ancak bu dayanılmaz değildir. Lokal anestezik kremlerle işlemler yapıldığında neredeyse hissedilmez.