Meme Estetiği | Esthetic Science Center | Estetik Bilim Merkezi


about
Meme Estetiği

Küçük Memelere Çözüm
 
 Meme kadınsı hatları tamamlayan önemli bir yapıya sahip olması nedeniyle her daim kadınlar için önemini korumuştur.Genç yaşta gelişimini tamamlamaya başlayan meme bazı kişilerde gelişememekte küçük meme yapısıyla sınırlı kalmaktadır.Bunun nedeni bilinmemekte olup, bu durumdan meydana gelen sıkıntılar meme protezi(silikon) ile istenilen büyüklük sağlanabilmekte üstelik ortalama 1saat gibi kısa bir sürede istenilen sonuç elde edilmektedir.Silikon protezin büyüklüğünde meme büyüklüğü, deri kalınlığı gibi birkaç faktör etkili olmaktadır.meme protezinde yuvarlak ve damla seçimleri kişinin isteği doğrultusunda cerrahın yönlendirmesi öncesi sonrası analizlendirme ile karar verilir.silikonun konulacağı yaklaşık 2-3cm lik kesi yine cerrah ve hastanın isteği doğrultusunda kararlaştırılıp meme altı yada meme başından açılarak yerleştirilir.İşlemin uygulanmasından en geç bir gün sonra taburcu olup yaklaşı bir hafta kadar kısıtlı kol hareketlerinin ardından günlük yaşantısına devam edilebilmektedir.
 
Görselliği Bozan Büyüklükteki Memeler
 
 Büyük memeler bir çok sorunuda beraberinde getirebilmektedir.Bunlar arasında; meme altında kızarıklık, yanma ve kaşıntıların olması, boyun ve sırt bölgesinde kasılmaların, ağrıların olması sayılabilir.Bu kişiler için meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. 3 – 4 saat süren bir operasyon sonrasında, doğal görünümünde ve olması gereken büyüklükte memelere sahip olabilirsiniz. 17 yaş ile 70 yaş arasındaki her kadın, sorunsuz şekilde yaptırabilmektedir. ortalama bir yada iki gün hastanede kalma sürecinden sonra taburcu olurhayatına kaldığı yerden güzel görünümlü ve dik memelere sahip olarak devam eder.
 
Dik Memelerle Gösterişi Yakalamak
 
Emzirmek, kilo alıp verme gibi durumlar memelerin sarkmasında etkili olmaktadır. Bu durumdan şikayetçi olan kişi, meme altına protez yerleştirilerek dikleştirme işleminin yapılmasını talep edebilmektedir. Çizim yapılma işleminden sonra, olması gereken nokta hesaplanarak işleme başlanır ve genel anestezi yöntemiyle ameliyat yapılır. Birkaç saat süren bu işlem sonrasında dik ve gösterişli memelere sahip olabilirsiniz.
 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Meme protezi nedir?

  Meme protezleri, şekil, içerik ve yüzey yapısı açısından incelendiğinde iki gruba ayrılmaktadır. Şekline göre meme protezleri yuvarlak ve anatomik (damla) olarak ikiye ayrılırlar. Yuvarlak protezler, adından da anlaşılacağı üzere yuvarlak şekillidir. Anatomik protezlerde damla şekillidir. Anatomik olarak adlandırılmasının sebebi memenin şekline daha çok benzemesinden ileri gelmektedir ve üst dolgunluğu yuvarlak implantlara göre daha azdır. İçeriğine göre ise silikon jelli yada fizyolojik serum dolu protezler bulunmaktadır. Yüzey yapısına bakıldığında ise protezler yüzeyi düz ve pürtüklü protezler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Pürtüklü yüzeyli protezlerin çevresinde kapsül oluşumunun düz yüzeyli olanlara göre daha az olduğu saptanmıştır.

 • İmplant seçimi ve ameliyat hazırlığı nasıldır?

  Ameliyata karar verilme aşamasından sonra yapılacak en önemli şey, implant seçimidir. İmplantın büyüklüğünü derinin kalınlığı ve göğüs çapının miktarı belirler. Hastanın tercihleri de önemlidir ancak gerçekçi olmak koşuluyla. İmplantın şekli damla mı olmalı yoksa yuvarlak mı sorusunun cevabı daha çok meme şekli ile alakalıdır. Memenin şekli hangisi için daha uygunsa muayene edecek cerrahın önerisine bırakmak daha uygun olacaktır. İçeriğine göre ise meme dokusuna daha çok benzeyen silikon içerikli implantlar tercih etmekteyiz. Eğer memelerde bir sarkıklık mevcut ise meme büyütmeyi dikleştirme ile kombine eden ameliyat biçimi tercih edilmelidir.

 • Ameliyat nasıl yapılmaktadır? Ameliyatta iz kalır mı?

  Ameliyat modern donanımlı bir hastanede genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyat süresi ortalama 1-1.5 saattir. İmplant meme altı kıvrımı, koltuk altı yada meme başı çevresinden kesilerle girilerek yerleştirilir. Bu kesiler aracılığı ile meme bezinin ya da göğüs kasının altında düzlemlerde uygun büyüklükte bir cep hazırlanmakta ve protez bu cebe yerleştirilmektedir.Günümüzde en çok kullanılan kesi tipi meme altı kıvrımı veya meme başı etrafı kesileridir. Meme başı çevresinde yapılan kesi areola adı verilen kahverengi kısmın çevresinde oldukça küçük bir yara izi ile iyileşmekle birlikte teknik olarak süt kanallarının kesilmesi gerekebilir. Meme altı kesisinde ise meme bezine ve süt kanallarına hiç bir zarar gelmediği gibi meme altı oluğuna oturan belli belirsiz bir yara izi ile iyileşme gerçekleşir. Son dönemlerde göbek çevresinden girilerek endoskopik olarak protez yerleştirme tekniği gelişmişse de bu yöntem henüz yaygın olarak kabul görmemiştir.

 • Meme protezlerinin hamilelik ve emzirme ile ilişkisi var mıdır?

  Yapılan araştırmalara göre annedeki meme protezlerinin bebekte herhangi bir tehlike oluşturmadığı bildirilmiştir. Kullanılan implantlar meme dokusu veya göğüs kasının altına yerleştirildiğinden emzirmeyi de etkilemezler. Yine yapılan araştırmalara göre emzirme ve süt miktarının azalmadığı gösterilmiştir.

 • Ameliyat sonrası neler yaşanır?

  Ameliyat bölgenizi saran bir takım bantlar ve bunun üzerinde göğüslerinizi kavrayan sporcu sutyeni giydirilerek odanıza çıkartılırsınınız. İlk birkaç saat baş dönmesi ve hafif bulantı olabilir. Bunu engellemek için cerrahınız ilaç almanız için talimat verecektir. Ameliyat sonrası ağrı olabilir. Bu ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınır. Ameliyat sabah yapılmışsa akşama doğru, öğleden sonra yapılmışsa ertesi gün taburcu olabilirsiniz. İlk 2 gün istirahat çok önemlidir. Bu aşamada implant kas altına konulmuşsa kol hareketleri ile ağrı artabilir. Ödem ilk iki günden sonra azalmaya başlar. İlk dönemlerde implantlar gerekenden daha yukarıda konumlanırlar. Tarif edilecek masaj ve yerçekiminin yardımı ile implantlar aşağı ve içe doğru yer değiştirerek daha doğal bir meme yapısına kavuşmanızı sağlayacaktır. İlk ayda ağır sporlara izin verilmez. Ameliyat sonrasını takip eden 6-8 hafta içerisinde sauna, solaryum ve buhar banyosundan kaçınılmalıdır.

 • Protezin bir ömrü var mıdır?

  Bu soruya tam olarak cevap vermek teknik olarak mümkün değildir. Protezi saran kapsülün kalınlaşması ile oluşan kapsül kontraktürü denilen durum gelişmediği müddetçe bir protezin ömrü ömür boyudur. Kapsül kontraktürü, meme şeklini bozabilir, memede ağrı neden olabilir. Bu durum nadir gelişir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa protezin çıkarılması gerekebilir . Böyle bir olasılığı azaltmak için pürtüklü yüzeyli implantlar geliştirilmiştir.

 • Meme dikleştirme için adaymıyım?

  Memelerrinizde bir sarkıklığınız mevcutsa, özellikle meme başınız meme altı kıvrımının altına inmişse Meme hacmi normalse Meme derisinde bir gevşeklik mevcutsa Ve en önemlisi siz bu ameliyatı olmak istiyor ve dikleştirme işleminden sonra daha mutlu olacağınıza inanıyorsanız Bu ameliyat için doğru adaysınız.

 • Ameliyat süreci nasıldır?

  Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Ortalama ameliyat süresi 1.5-2 saattir. Sarkıklığınızın derecesine göre farklı teknikler kullanılır. Tekniklerin farklılığına göre çıkartılacak deri miktarına göre farklı izler kalmaktadır. Bu ameliyatlar sadece meme başının çevresinden yapılacak bir kesi ile gerçekleştirilebileceği gibi, bazen memenin altında düz bir çizgiyle, ya da ters-T adını verdiğimiz bir çizgiyle yapılması gerekebilir. Deri elastikiyetinin yapısı, memenin yapısı ve arzu edilen sonuç bu tekniklerin belirlenmesinde önemli birer faktördür. Zamanla bu izler solar ve deri rengine dönerek sizi rahatsız etmeyecek hale gelecektir. Eğer sarkıklık ile birlikte meme hacminde bir azlık söz konusuysa meme büyütme için kullanılan silikon protezle kombine ameliyat gerekebilir. Cerrahınız sizi bu yönde yönlendirecektir.

 • Ameliyat sonrası neler yaşanmaktadır?

  Ameliyat sonrası taburcu işlemleri aynı gün yada 1 gün sonra gerçekleştirilir. Operasyon sonrası hafif derecede ağrı olabilir. 3-4 günde sargılar çıkarılarak banyo yapmanıza izin verilecektir. 4-5 hafta sporcu sütyeni giymeniz önerilecektir. Ameliyat sonrası 3-4. günlerde İşinize başlayabilirsiniz. 2 ay ağır sporlardan uzak durmanız tavsiye edilir.

 • Ameliyat sonrası emzirebilirmiyim?

  Dikleştirme ameliyatlarında süt bezleri ve kanallarına bir zarar verilmediğinden bu ameliyatı olan bayanların emzirmelerinde bir azalma ya da başka olumsuz bir durum beklenmez. Ayrıca meme kanserini artıran da herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

 • Ameliyat öncesi değerlendirme nasıl yapılır?

  Eğer sorunlarınızın meme büyüklüğünden kaynaklandığını düşünüyorsanız bir plastik cerraha başvurmalı ve bu konuyu detaylı bir şekilde konuşmalısınız. Bu görüşmede ameliyattan beklentilerinizi açık açık konuşmalı, ameliyat sonrası sizin nelerin beklediğini cerrahınıza sormalısınız. Bu görüşmede meme boyutu, sarkıklığın ne oranda düzeleceği, çocuk sahibi olup emzirmenin olup olmayacağı, ameliyat izlerinizin durumu sizinle tartışılacak ve cerrahınız tarafından muayene edileceksiniz..

 • Ameliyatın belirli bir yaş aralığı varmıdır?

  Meme küçültme ameliyatlarının yapılabilmesi için meme gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Ancak psikososyal gelişimi etkiliyorsa bu süreç beklenmeden meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Meme küçültme ameliyatlarının üst yaş sınırı ise yoktur.

 • Ameliyat hazırlığında neler yapılır?

  Yaşı ileri olan hastalarda, muayenede ele gelen bir kitle durumunda ameliyat öncesi mamografi veya ultrasonografi yapılmalıdır. Anestezi görüşmesi ve ameliyat öncesi yapılacak tetkiklerden sonra ameliyat öncesi 7-8 saatlik açlık periodundan sonra sıra nihayet ameliyat gelir.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirmebilirmiyim?

  Normal süt verme için süt kanallarıyla meme başına bağlantısı olması ve meme başının duyarlılığının varlığı gereklidir. Bu anatomik ve fizyolojik özellikleri bozmayan bir cerrahi girişim sonrasında emzirmenin bozulması söz konusu değildir. Meme başının duyarlılığı emzirme sırasında uyarılan hormonlarının süt salınımını başlatması için gereklidir. Meme küçültme ameliyatları meme başı duyarlılığını azaltmadığı gösterilmiştir. Ancak çok iri memelerde bazen ender de olsa meme başının serbest taşındığı ameliyat tekniği uygulanmak zorunda kalinabilir. Bu durumda süt kanallarının ile meme başı ilişkisi bozulacağından süt verme fonksiyonu bozulur.

 • Meme küçültme ameliyatında izler olurmu?

  Bu ameliyatta hem meme kitlesi azaltıldığından, hemde meme başı olması gereken yere taşındığından bir miktar deriden de çıkartılır. Bu yüzden ters T izi denilen ve izlerin çoğunun meme altı kıvrımına saklandığı teknikler uygulanır. Son zamanlarda sadece meme başından aşağıya doğru 4-5 cm uzunluğunda izlerin olduğu iz azaltıcı teknikler gelişmiş, zamanla daha çok biz plastik cerrahlar tarafından kullanır hale gelmiştir. İzler önce pembe renkte ve daha çok göze batar halde iken zamanla solar ve deri rengine dönerek hastayı rahatsız etmeyecek hale gelirler.

 • Meme küçültme ameliyatının meme kanseri ile ilişkisi var mıdır?

  Meme küçültme ameliyatları meme dokusunun azaltımına neden olduğundan meme kanseri oluşma riskini azaltırlar. Ayrıca ameliyata çıkarılan dokular patolojik incelemeye gönderildiğinden denilebilir ki meme küçültme ameliyatları meme kanseri oluşma riskini düşürürler.

 • Ameliyat ve sonrasında neler yaşanır?

  Meme küçültme ameliyatı için birçok yöntem tanımlanmıştır. Seçilecek yönteme göre ameliyat öncesi çizimler yapılacak ve tasarıma bağlı kalınarak ameliyatta fazla deri, yağ ve meme dokusunun çıkartılarak meme yeniden şekillendirilecektir. Ameliyat süresi kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 2-4 saat arasında değişir. Ameliyat sonrası 4. saatte ayağa kalkmanıza ve beslenmenize izin verilir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi 1 gündür. İlk birkaç gün dren denilen ve ameliyat bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu bir torba kullanılır. Gelen miktara göre bu dren 1-2 gün sonra çıkarılır. Drenler çıkarıldıktan 2 gün sonra banyo yapmanıza izin verilir.

 • Normal hayata dönüş nezaman gerçekleşir?

  Bir hafta sonra hasta işine dönebilir, ev işi yapar hale gelir. İlk 3 ayda ağır sporlardan uzak durulur. İlk günlerde ağrı olabilir ve bu ağrılar ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla kontrol altına alınır. Zamanla ağrılar azalacak, hareketlerinizi rahatlıkla yapar hale geleceksiniz. Ödemi artırıcı sıcak banyo, kaplıca gibi uygulamalardan birkaç hafta uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.