Liposuction | Esthetic Science Center | Estetik Bilim Merkezi


about
Liposuction

Liposuction (liposakşın) cildin altındaki yüzeyel ve derin bölgedeki yağların, özel kanüller kullanılarak vakum yardımı ile veya özel enjektörlerle uzaklaştırılması ameliyatıdır.

Bu işlem vücut şekillendirmede kullanıldığı için aynı zamanda bir sanattır.

Liposuction; yüzden, ayak bileğine kadar uygulanabilen bir işlemdir. Ancak en çok göbek çevresi, üst bacakların iç ve dış bölgeleri ile sırtta uygulama alanı bulmuştur.

Liposuction için en uygun adaylar özellikle vücudunda bölgesel yağlanması olan ve cilt kalitesi yüksek kişilerdir.
 

İnsanoğlu yaradılışından beri güzelliğine düşkündür. Günümüzde ise güzellik; kişilerin hayat tarzını ve sosyal konumunu etkileyen, psikolojisini bile şekillendiren bir kavramdır. İnsanlar bugünün sosyal yaşantısı içinde, stres, yoğun iş temposu ve hareketsizlik nedeniyle görüntüsüne dikkat edemez oldular.

Spor salonları ve güzellik merkezleri de yeterli çözüm getiremeyince plastik cerrahın uyguladığı liposuction imdada yetişti.

Liposuction 1-4 mm.lik özel kanüllerle ve vakum makineleri ile yapılır. Bazen el yardımı ile ve özel enjektörlerle de yapılmaktadır.

Vücudumuzda ki yağ hücresi sayısı hayat boyu değişiklik göstermez. Yağlanmanın nedeni yağ hücrelerinin şişmesidir. Bu yüzden vakumla yağ alınması sonucu o bölgelerde yağlanma tekrarlanmaz.

Ameliyat olan hasta, ameliyat genişliğine göre 1-2 gece hastanede kalır. İlk 10 gün korse çıkartılmaz. Daha sonra banyo izni verilir. Fakat korse 10 gün daha gece gündüz devamlı (arada banyo yapabilir) giyilmelidir. Daha sonraki 20 günde ise sadece gündüzleri kullanılması yeterlidir.
 
Böylece 40 gün kadar korse baskısı uygulanmış olur. Ödemlerin inmesi için korse kullanılması şarttır. Hastanın iş hayatına dönmesi en geç bir haftadır. Fakat 3. gün masa başı işlerini ve uçakla yolculuğunu yapabilir.

Liposuction’ın sağlığa faydaları :


Yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür ki, istenmeyen yağların vücuttan uzaklaştırılması sadece estetik fayda sağlamaz, aynı zamanda Tip2 şeker hastalığının tedavisine de çok yardımcı olmaktadır. Yağ hücrelerinin azalması ile şeker metabolizması da düzene girer.

Erkeklerde de yağ hücrelerinin azaltılması kan testosteron seviyesini yükseltmektedir. Çünkü testosteron hormonu yağ hücrelerine tutunarak kandaki seviyesi düşmektedir. Yağ azalınca kan testosteron seviyesi yükselir. Bu durumda cinsel fonksiyonlarda düzelme ve artış sağlar.hash.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Liposuction Nedir

  Liposuction vücutta diyet ve sporla giderilemeyen lokalize yağ dokularının negatif basınçla (vakum) küçük delikler açılarak kanüller vasıtasıyla dışarıya alınması yönteminin adıdır. Açılan bu delikler 3-4 mm uzunluğunda olup zamanla görünmez hale geldiğinden iz gibi estetik sorunlara yol açmamak gibi avantaja sahiptir.

 • Şişmanlık ve diyet ve liposuction ile ilişkisi nasıldır?

  Çok basit şekilde anlatmak gerekirse besinlerle alınan enerji ile harcanan enerji dengede ise kilo alınmaz ve formunuzu korursunuz. Aldığı enerji daha fazla ise yağ dokusunda depolanır. Bu da yağ dokusunun büyümesi yani şişmanlık olarak ortaya çıkar. Peki liposuction denilen yağ aldırma yöntemi bunun önüne geçebilir mi sorusunun cevabını vermek gerekirse liposuction asla kilo azaltıcı bir yöntem değildir diye cevaplayabiliriz.

 • Liposuction kimlere yapılır?

  Bilinenin aksine zayıf insanlarda daha çok kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Bazı insanlarda zayıflığına rağmen bölgesel yağ dağılımlarının farklı olması nedeniyle ne kadar kilo verirlerse versinler, asla lokalize yağ dokularını küçültemez ve buda vücutta istenmeyen çıkıntılara neden olabilmektedirler. Liposuction için en uygun hasta grubu lokalize yağ dağılımları farklı olan hasta grubudur.

 • Liposuction sonrası kilo alınırsa ne olur?

  İstenmeyen çıkıntılar liposuctionla giderildikten sonra hasta kilo alsa bile yağ hücresi bölünerek çoğalmadığından dengeli kilo alınımı olur ve bu çıkıntılar bir daha geri gelmez. Kilo verirse tekrar liposuction sonrası durumuna erişir ki buda bu yöntemin en etkili yöntem olduğunu gösterir.

 • Şişman hastalarda liposuction uygulanır mı?

  Kilo verme yöntemi olmasa da kilolu hastalara uygulanabilir. Ancak alınacak yağ doku miktarı arttığı takdirde güvenlik sınırı aşılırsa hastanın hayati tehlikesi başlar ki hiçbir cerrahın karşılaşmak istemediği bir durumdur. Bu nedenle plastik cerrahlar dışında diğer cerrahi branşlar tarafından asla uygulanmamalı, güvenlik marjı aşılacaksa yoğun bakım şartlarının oluğu tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır.

 • Yüzeyel liposuction nedir?

  Yüzeyel yağ dokularına yapılacak liposuction fikri ilk kez İtalyan cerrahlar tarafından 1989 da ortaya atılmış ve yapılan uygulamaların başarılı olması nedeniyle literatüre girmiştir. Yapılan çalışmalarda daha ince kanüllerle yapılan yüzeyel liposuctionla selülitlerin giderildiği daha iyi kontür sağlandığı derin liposuctionla kombine edildiğinde daha düzgün bir yüzey elde edildiği görüşmüş.

 • Liposuction çeşitleri nelerdir?

  Klasik liposuction (tümesan liposuction) dokulara sıvı verilip klasik teknikle yağ dokularının dışarı alınması tekniğine dayanır. Günümüzde güncelliğini kaybetmemiş olup hala estetik cerrahlar tarafında sıklıkla kullanılmaktadır. Ultrasonik liposuction (VASER) ultrasonik ses dalgalarının yağ dokusunu parçalaması ve vakumla dışarı alınması tekniğine dayalı olup günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Klasik liposuctiondan farkı kanüllerin ileri geri hareketine gerek bıraktırmamasıdır. LASER liposuction Lazer lipoliz de denilen bu teknik, laser enerjisiyle yağ dokularının parçalanması prensibine dayalı bir tekniktir. Estetik cerrahide son zamanlarda uygulanmaya başlanan teknik giderek popülarite kazanmaya başlamıştır.

 • Liposuction hangi bölgelere yapılır?

  Yağ dokusunun olduğu ve çıkıntı oluşturan yer yere yapılır. Yoğun olarak karın basen uyluk iç ve dış bölgelere kollara yapılabilir. Karın bölgesinde sarkıklık varsa abdominoplasti denilen karn germe ameliyatı ile kombine edilmesi gerekir.

 • Ameliyat sonrası neler yaşanır?

  Ameliyat sonrasında yaklaşık 4 hafta kadar duracak özel bir korse giydirilir ve bu şekilde hasta yatağına alınır. Duruma göre aynı gün veya 1 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası 4-8 saatte hastalar ayağa kaldırılarak yürütülür. Bu oluşacak olumsuz durumların, komplikasyonların oluşmasını engeller. Hastalar 48 saatte normal hayatlarına 2-3 günde işlerine dönebilir. Bu dönemde aşırı efor sarf edecek hareketlerden kaçınılmalıdır.

 • Ameliyat sonrası diyet var mıdır?

  Özel bir diyet uygulanmaz ancak dengeli bir beslenme önerilir. Aşırı kalorili beslenmeden kaçınılmalıdır. Kilo verici diyet uygulayacaksa 1 ay sürecek ödem safhasından sonra uygulanabilir.

 • Lazer lipolizin diğer liposuction türlerine göre avantajları var mıdır?

  Lazer lipoliz de denilen bu teknik, laser enerjisiyle yağ dokularının parçalanması prensibine dayalı bir tekniktir. Estetik cerrahide son zamanlarda uygulanmaya başlanan teknik giderek popülarite kazanmaya başlamıştır. Yüzey bölgeye lazer verildiğinden derinin toparlanması daha hızlı gerçekleşir. Bu nedenle deride sarkma ihtimali diğer liposuction çeşitlerine nazaran daha düşüktür.