Kulak Estetiği | Esthetic Science Center | Estetik Bilim Merkezi


about
Kulak Estetiği

 
Kulağınızda Sorun Mu Var?

 

 

 
Çoğu insanda görülebilen sorunlardan biri de kulaktaki şekil sorunlarıdır. En sık görülen kulaklardaki şekil sorunu, “kepçe kulak” olarak bildiğimiz durumdur. Elbette ki onun dışında da şekil bozuklukları olabilir.
 
Kulaktaki bu şekil bozuklukları sosyal anlamda insanları rahatsız edebilmektedir. Özellikle çocukluk dönemlerinde,arkadaşları arasında alaya alınması durumları gözlendiği için, bu sorunu olan çocuk daha çekingen olabilmektedir. Kulaklarda olan bu şekil sorunlarını halletmenin ise tek bir yolu vardır. O da kulak estetiği(otoplasti) ameliyatıdır.
 
 Ameliyat İçin En Uygun Zaman Nedir?
 
  Genel anlamda kulak gelişimi 6 yaşına kadar tamamlanır. Bu nedenle 6 yaştan itibaren ameliyat yaptırmak daha doğru olacaktır. Çocukluğunda veya gençliğinde yaptırmadığı halde, orta yaşlarında olmasına rağmen bu ameliyatı yaptıranlar da vardır.
 
Ameliyat Hakkında Genel Bilgiler
 
Kıkırdağa şekil verilerek yapılan bir ameliyattır. Kıkırdak yapısındaki sorun neyse, ona yönelik olarak operasyon yapılır. Anestezi kullanımında ise; hastanın yaşı göz önünde bulundurulur. Ameliyat küçük yaşta olan bir hastaya yapılıyorsa, genel anestezi yöntemi kullanılır. Fakat bir yetişkin ameliyatı ise, lokal anestezide uygulanabilir.
   Ameliyat sonrasında da  bir hafta kadar süreyle kulak sargı içerisinde kalır. Daha sonra kulağı yine korumak amacıyla, tenisçi bandajı kullanılır.Bir haftanın tamamlanmasıyla banyo yapılabilir.Bu bandaj ilk haftayı tamamladıkdan sonra sadece akşamları olmak üzere 2 hafta kullanılır. Ameliyat sonrasında ise; beklenmedik bir yan etki oluşmadığı sürece verilen şekil kalıcı olacaktır.
 

SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Kepçe kulak ameliyatı hangi yaştan itibaren yapılabilir?

  5 yaş, kulak gelişiminin büyük kısmının tamamlandığı yaştır. Bu yaştan itibaren kulağın estetik ameliyatları yapılmaya başlanabilir. O yaştaki çocuklarda değer yargıları gelişmediğinden okul arkadaşlarının psikolojik baskısı doruk noktaya ulaşır. Çoğunlukla evebeynler, bu durumu göz ardı eder ve okul arkadaşlarının alay konusu olan çocukta bu durum geri dönülmez psikolojik problemlere yol açabilir. Bu yüzden ameliyat için özellikle okul öncesi çağ seçilmelidir.

 • Kepçe kulak ameliyatının anestezisi nasıl yapılır?

  Eğer bu ameliyat erken bir yaşta planlanmış ise genel anestezi ile yapılır. Hasta yaşı yeterli büyüklükte yetişkinse lokal anesteziyle çok rahatlıkla uygulanabilir. Eğer iyi anlatılabilirse 12-13 yaşlardan itibaren yapılabilir.

 • Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

  Benim kullandığım teknik kulağın arkasından yapılan kesi ile kıkırdağa şekil verme suretiyle yapılan tekniktir. Kulağın arkasından yapılan bir kesiyle giriyorum. Eğer kulağı kafa tabanından uzaklaştıran kıkırdak yapısı varsa yaklaştırıcı dikişle kulağı kafa tabanına yaklaştırıyorum. Dışa doğru kıkırdak yapısı varsa düzeltici kıkırdak dikişleri ile birlikte kıkırdağın ön yüzünü zayıflatan işlemler yapıyorum. Gerekirse her iki, üç tekniği kombine ediyorum. Bu şekilde daha kalıcı sonuçlar alarak az komplikasyonla karşılaşıyorum. İple kulak estetiği denilen yöntem de kullanılabilir ancak her kulağın deformitesi farklı olduğundan probleme yönelik farklı çözümler yapmak gereklidir diye düşünüyorum.

 • Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

  Ameliyattan sonra kulağın şeklini koruyacak şekilde pansumanla sarılır. Bu pansuman bandaj 2 gün sonra çıkarılır ve tenisçi bandajı ile kulak korunmaya başlanır. Bu aşamada itibaren banyo yapılabilir. İlk haftadan sonra sadece akşamları evde kullanacak şekilde 2 hafta bu bandajı kullandıktan sonra bandajı çıkartır.

 • Ameliyat kalıcımıdır?

  Ameliyat sonrası bir miktar açılma beklenebilir. Bu açılma beklentisine göre işlem uygulanır. Ameliyat sonrası komplikasyonla karşılanmadığı sürece kulak şekli kalıcıdır.