Karın Germe | Esthetic Science Center | Estetik Bilim Merkezi


about
Karın Germe

Düz Bir Karına Sahip Olmak İstiyor musunuz?KKARINGERME  AMELİYATI ABDOMİNOPLASTİ;
 
    Hamilelikten dolayı veya kilo verme çalışmalarından dolayı birçok bayanın karnında sarkmalar oluşabilir. Karın germe ameliyatı sayesinde bu sarkmalar toparlanmaktadır. Bu sayede bayanlar fiziken güzelleştiği gibi psikolojik olarak da kendilerini iyi hissedeceklerdir.                                                                                Genel ağırlık bu ameliyatlar hamilelik ve doğum sonrası kadınlarda daha çok yapıldığı yönünde olsada günümüz çağında obezite sorunu erkek ve kadınları etkilemektedir.Gelişen obezite cerrahisi ile olumlu sonuçlar alınmış fakat bu durum hızlı kilo vermeyle birlikte karın bölgesindede ciddi sarkmalar vede abdominoplasti ameliyatının yapılmasını yaygın hale getirmiş olumlu sonuçlar doğurmuş düz ve estetik sonuçlar rahatlıkla elde edilmiştir.
 Bu ameliyat için öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, sigara kullanımıdır. Ameliyat olacak hasta, 2 hafta öncesinden sigara kullanımına son vermelidir. Eğer kan sulandıran ilaçlar alıyorsa bunları da ameliyat öncesinden bırakmalıdır.
  Ayrıca;hastanın anemnezinin dikkatli bir şekilde alınması daha önce geçirmiş olduğu ameliyatlar hakkındaki bilgiler kaydedilmelidir.Hastanın daha önce geçirmiş olduğu batın yada fıtık özellikle göbek fıtığı yahut devam eden bu tür rahatsızlıkları değerlendirmeli gerektiğinde konu ile ilgili genel cerrahi uzmanıda operasyona dahil edilmelidir
 Ameliyat Hakkında Genel Bilgiler
 
Ameliyat kesileri, iç çamaşırının altında gizlenebilen bölgede kalacaktır. Karın bölgesinde, sezaryen kesiği hizasında iki taraflı kesi şeklinde olacaktır. Bu bölgelerden kesilerek karın alt tabakasında yer alan gevşemiş kaslar birleştirilir. Bu tedaviye bir de liposuction eklenirse, çok daha güzel sonuçlar alınacaktır. Zaten karın germe ameliyatı genellikle liposuction ile birlikte yapılır.
 
Liposuction dışında ameliyatlarla da birleştirme yapılabilir. Ancak bu operasyon süresinde uzamaya sebep olacaktır. Karın germe ameliyatının normal süresi ise; yaklaşık 2-3 saattir.
 
Ameliyat Sonrası Dönem
 
Ameliyattan sonra 2-3 gün hastanede kalmak gerekir. İlk hafta da evde istirahat halinde olmak önemlidir. Ameliyattan sonra 2 hafta boyunca korse giyilmesi gerekir. Ondan sonra da hasta normal hayata dönebilecektir. Fakat ilk 2 ay boyunca ağır sporlar yapmamak, hastanın yararına olacaktır.
 
Ayrıca; ameliyattan 2 hafta önce bırakılan sigara kullanımına, ameliyat sonrasında da 2 haftaya kadar dikkat etmek gerekir. Yani 2 hafta kadar daha sigara kullanmamak hasta sağlığı açısından önemlidir.
 

SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Karın germe için uygun bir adaymıyım?

  Eğer hamilelik veya kilo verme dönemlerinden sonra karnınızda bir sarkıklık oluşmuşsa, spor yapılsada sarkıklığın gitmediğinden yakınıyorsanız, kilolu değilseniz ve özellikle düz bir karın ile yaşamak istiyorum diyorsanız abdominoplasti için bir adaysınız.

 • Ameliyat öncesi süreç nasıldır?

  Eğer sigara içiyorsanız, ameliyattan 2 hafta öncesinden 2 hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanıyorsanız ameliyat öncesi kesmeniz gerekir. Ameliyat öncesi operasyonun detaylarının planlanması için bir çizim yapılacak bunu takiben ameliyat öncesi ve sonrasının kıyaslanmasında gerekli olan fotoğraf çekimleri ile operasyon öncesi süreç tamamlanacaktır.

 • Ameliyatta iz kalır mı?

  İç çamaşırı altında gizlenebilen, bikini bölgesi diye tabir edilen üzerinde kesi yapılarak ameliyata başlanır . Göbek çevresine cerrahın tercihine göre ikinci bir kesi yapılır. Karın bölgesindeki ki fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır. Karın kaslarını toparlayan dikişler konulduktan sonra operasyon tamamlanır. İzler tamamen bikini bölgesinde kalır. Zamanla izler solar ve deri rengine döner. Ameliyatta sarkan deriler alındığından hamilelik esnasında oluşan çatlaklar giderilmiş olur.

 • Ameliyat sonrası dönemde neler yaşanır?

  Ameliyat sonrası dönemde karındaki gerginliği azaltma için belden aşağı kısmın 45 derece yukarda olduğu bir pozisyonda yatmanız sağlanacaktır. Karın bölgenize uygulanacak korse de gerginliği azaltmada yardımcı olacaktır. Yatak içinde hareket edebilirsiniz. Yatak pozisyonu yavaş yavaş düz hale getirilerek karın bölgeniz gerginliğe hazır hale getirilecektir. Hastanede kalış süresi ortalama 2-3 gündür.

 • İşe ne zaman dönebilirim?

  İlk hafta evde istirahat dönemidir. İlk birkaç gün kesi bölgesinin ıslanmadığı yarum duş alınabilir. 2 hafta içinde sosyal hayatınıza ve işinize dönebilirsiniz. İlk 2 ayda ağır sporlardan kaçınmalıısınız. Güneşlenmek sauna solarium gibi faaliyetlerde 2 ay sonrasına bırakmalısınız. Tatil planlarınız varsa ona göre hareke etmek faydalı olacaktır.

 • Mini karın germe (mini abdominoplasti) nedir?

  Üst karında bir problem olmadığı, karın kaslarınının durumunun iyi olduğu, sarkıklık derecesinin az olduğu durumlarda göbek yerine herhangi bir girişimin yapılmadığı, dolayısıyla yerinin değiştirilmediği daha minimal karın germe ameliyatı tercih edilir. Bu ameliyat yönteminde hasta daha çabuk toparlanır, daha kısa zamanda tabucu olur, daha kısa zamanda işine ve sosyal hayatına döner.

 • Diğer ameliyatlarla kombine edilir mi?

  Sıklıkla liposuctionla birlikte yapılır. Çok ağır olmamak koşuluyla diğer ameliyatlarla kombine edilebilir ancak bunun ameliyat süresini uzatacağı unutulmamalıdır.