Göz Kapağı Estetiği | Esthetic Science Center | Estetik Bilim Merkezi


about
Göz Kapağı Estetiği

 

Göz Kapağı Estetiği(BLEFAROPLASTİ) İle Diri Göz Çevresine Sahip Olmak  

 Bireylerin güzel ve genç görünmek için bakımına özen gösterdikleri diğer bölgeler ise göz çevreleridir.Yaşın ilerlemesine yorgunluk ve  stres alkol,sigara kullanımı vs.eklenmesiyle birlikte bütün cilt yapılarındaki olumsuz  değişimler gibi göz çevreside olumsuz etkilenir.Göz altlarında belirgin torbalanmalar yağ birikimiyle ortaya çıkar.
 
BLEFOROPLASTİ;Estetik cerrahi alanında en çok başvurulan yöntemlerden biri olan göz çevresi estetikleri, kişileri bulundukları yaştan oldukça geriye götürebilmektedir.Yaşanılan uzun yıllar  zamanın önüne geçemeyen cildin ilk olarak yenik düşmeye başladığı noktalar olan göz çevreleri, oluşan torbalanma ve kırışıklıkları azaltmak için başvurulan çoğu zaman kozmatik nedenle yapılan bir cerahi işlem olan bleforoplasti lokal anestezi,sedasyon vede genel anestezi altında rahatlıkla yapılabilen ve etkin sonuç alınan bir işlemdir.
 Göz estetiği ameliyatı uygulanışı açısından büyük riskleri olan ve uzun süren bir operasyon değildir.Blefaroplasti ameliyatı ile alt ve üst göz kapağındaki deri ve aşırı yağlanmayla birlikte oluşmuş torbalanmalar düzeltilir.çoğu zaman kozmatik amaçlı düşünülsede fonksiyonel olarakda gerekli olduğu durumlar vardır.Üst göz kapağında aşırı cilt sarkması görme alanının kısıtlanmasına sebeb olur.Blefaroplasti ile kişiler rahat bir görüş alanına sahip olur.Bu işlem ardından seçilen anestezi yönteminin sınırları içinde ortalama 3 ila 5 saat gibi kısa zaman aralıkları içinde taburcu olur ve bir iki gün gibi  yine kısa bir dinlenmenin ardından hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.Yapılan bu tür girişimler deneyimli  uzman ellerde kolaylaşır.
 

SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Göz kapağı estetiği neden önemlidir ?

  Göz ve çevresi önemi bir estetik parçadır. Yaşlanmanın ilk başladığı yer olduğundan bu bölgenin problemlerine erken yaklaşım önemlidir. Son dönemlerde göz kapağına yönelik klasik ameliyat tekniklerinde eksikliler olduğu farkedilerek sadece göz kapağı estetiğini hedefleyen anlayıştan vazgeçilmiş göz kapağının etraf dokularla ilişkisini değerlendiren göz çevresi estetiği anlayışa geçilmiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı ameliyat öncesi değerlendirme çok önemlidir. Neye ihtiyacınız olduğunu cerrahınız size anlatacak ve karar verecektir.

 • Ameliyat öncesi değerlendirme nasıldır?

  Sorun sadece kaz ayakları ise botoks enjeksyonu yeterli olacaktır. PRP, mezoterapi enjeksyonları, peeling uygulamaları, lazer, radyofrekans gibi ameliyat dışı gençleştirme işlemleri göz kapağı ve etrafının estetiğine olumlu katkı sağlayabilir. Göz kapağı altında yanağa inen oluklar mevcutsa sorun dolgu enjeksyonu ile geçici olarak doldurularak giderilebilir. Yağ enjeksyonu ile daha kalıcı bir işlem uygulanabilir. Üst göz kapağındaki yığılma kaş düşüklüğü ve alın gevşekliğinden kaynaklanıyorsa şakak germe ile kaşın dış kısmı yükseltilerek yığılma önlenebilir. Gerekirse alın germe veya endoskopik kaş kaldırma da yapılabilir. Göz kapağında deri fazlalığı ve torbalanma mevcutsa klasik göz kapağı estetiği ameliyatıyla bu sorunlar giderilebilir. Göz kapağı altındaki çukur, dolgu yada yağ enjeksyonları ile giderilemeyek kadar derinse klasik göz kapağı ameliyatından vazgeçilmeli, göz kapağını yanak bölgesiyle ilişkisini düzeltecek orta yüz kaldırma ameliyatı yapılmalıdır.

 • Ameliyat kaç yaşından itibaren yapılabilir?

  Yaşlanma sürecinin oturmaya başladığı 35 yaşından itibaren yapılır. Üst yaş sınırı yoktur. Sınırlı işlemler ameliyat dışı botoks mezoterapi PRP enjeksyon uygulamaları daha erken yaşlarda yapılabilir.

 • Göz kapağının estetik ameliyatı nasıl yapılır?

  Ameliyat lokal anesteziyle yapılabildiği gibi genel anesteziyle de yapılabilir. Sadece üst göz kapağı, sadece alt göz kapağı yada her ikisiyle birlikte yapılabilir. Ameliyat süresi her bir kapak için 30 dakikadır. Üst göz kapağı estetik ameliyatı üst göz kapağı kıvrımından yapılacak kesiyle fazlalık deri kas ve yağ dokusu alınır ve kesi estetik dikişle kapatılır. Alt göz kapağında ise kirpiklerin dibinden yapılacak kesi ile girilir. Fazlalık deri kas ve torbalanmaya neden olan yağ dokular alınır. Estetik dikişle kesi onarılır. Ameliyat sonrası dikiş yerlerini görmeyi engellemeyecek şekilde küçük bantları ile kapatılacaktır.

 • Ameliyat sonrası neler yaşanır?

  Ameliyattan sonra aynı gün eve dönülebilir. Ağrı yoktur. Göz çevresinde oluşacak şişliği azaltmak amacıyla soğuk uygulaması yapılır. Bu önlemlere rağmen, göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder. 3. günden itibaren giderek azalmaya başlar. Ameliyat sonrası dinlenmelerde birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması ödemin azalmasına yardımcı olur. 4. günde bantların alınmasıyla yüzünüzü yıkayabilir göz kapağını nemlendiren kremler kullanabilirsiniz. 6. günde dikişleriniz alınır. Bu dönemden itibaren hafif makyaj yapabilirsiniz. Ağır sporlardan, solaryum, sauna, güneş banyosu , buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 6 hafta boyunca kaçınmalısınız. Dikiş izleriniz ilk zamanda pembe renk nedeniyle farkedilebilir. Göz kapağı estetik kaidelerin uygulanması şartıyla vücudun iz bırakmayan tek bölgesi olduğundan zamanla farkedilmez hale gelecektir.