Nose Esthetic | Esthetic Center | Esthetic Science Center


about
Nose Esthetic

When doing nose surgeries for esthetic purposes, ones bring status shouldn’t be disrupted moreover, if there is a problem it should be corrected. So functional problems should be improved while correcting shape. 

Nose esthetics is the most common esthetic surgery and it is the most important one among face composing operations

The aim is natural looking face coherent and functionally normal nose restoration 

Nose surgery can last 1-3 hours. There is no pain after surgery. Tampon is not needed and if there are necessities, middle line is stabilized with silicone plaque

Patients stay at the hospital overnight. On 8th day splint is removed and patients are back to normal life on 10th. 

Nose Revision

As a result of nose esthetics there may be small problems. Also there might be undesirable problems
 


 

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
 • Burun estetiği neden onemlidir?

  Burun yüzün ortasını bulunan ve yüzün profilini oluşturan önemli bir estetik organdır. Burun estetiğinde bir sorun mevcut ise yüzün diğer estetik ünitelerinin güzelliği ilk bakışta daima gözardı edilir. Normal hatlı bir yüzde büyük bir burnun varlığı ya da kemerli bir burnun mevcudiyeti gözleri her zaman burna odaklanmasına neden olacaktır.

 • Nasıl bir burun hedeflenmelidir?

  Yüz ile uyumlu, dışarıdan bakıldığında estetik ameliyat olmuş dedirtmeyen doğal bir burun yapısı hedeflenmelidir. Burun kemerinin iyice indirildiği, burun ucunun sivri hale getirildiği ve karşıdan bakıldığında burun deliklerinin görülecek kadar gerekenden fazla kaldırıldiği eski estetik anlayış günümüzde terkedilmiş, yerini doğal burun görünümü almıştır.

 • Burun estetiği için kimler adaydır?

  Kemerli, yüzde büyük duran bir burun, travma sonucu eğiklik oluşmuş, yada kemeri gelişmemiş burunlar, burun deliği büyük, burun ucu asimetrik, sarkık veya estetik oranların dışında doğuştan veya travma sonucu bozulmuş bir burna sahip hastalar estetik burun ameliyatı için aday kişilerdir.Bu cerrahi yöntem için en ideal olan kişiler mükemmel bir burun beklentisinden ziyade, görünümde daha iyi olmayı umanlardır. İdeal bir burun için gerçekçi beklentilere sahip olan kişi bir cerrah için ideal hasta demektir.

 • Burun estetiği için yaş sınırı var mıdır?

  Burun estetiği başlama zamanı için yüz gelişimin durduğu zamandır. Kişiden kişiye göre değişen bir durum olsa da en erken başlama yani 15-16 yaştır. Yüz gelişimi devam ediyorsa beklemek gerekebilir. Bunu da eniyi değerlendirebilecek kişi ameliyatı yapacak cerrahtır. Rinoplasti için kişide herhangi bir rahatsızlık yoksa üst sınır yoktur.

 • Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

  Burun estetiği ameliyatının süresi burunda bulunan deformitenin derecesine göre 1-3 saat arası değişebilir. Ancak ortlama süre 1.5 saattir.

 • Burun ameliyatı öncesi değerlendirme nasıl yapılır?

  Burnunuzla ilgili şikayetlerinizi tüm detayları ile doktorunuza aktarmanız çok önemlidir. Solunumla ilgili şikayetlerinizin olup olmadığı, oluyorsa; mevsimlerle ilişkisi, horlama, baş ağrısı, burunda akıntı gibi sorunların olup olmadığı ayrıntıları ile konuşulmalıdır. Geçirilen travmalar ve önceden geçirilmiş bir operasyon varlığı zamanlarıyla birlikte sorgulanmalıdır. Operasyon öncesi şekille ilgili beklentiler anlatılmalı ve cerrahla burun şeklinin yüzde nasıl duracağı tartışılarak realize edilmelidir. Gerçekçi olmayan beklentiler elenmeli ve hasta-cerrah mütabakatı sağlanmalıdır.

 • Burun ameliyatında anestezi şekli nasıl olmalıdır?

  Hastaların tamamen uyutulduğu genel anestezi eğer bir sakınca yoksa hem hasta hemde cerrah için konfor ve tercih sebebidir. Ancak yapılacak iş sınırlı örneğin sadece burun ucu ile uğraşılacaksa lokal anestezi ile de yapılabilir.

 • Ameliyat hazırlığında neler yapılır?

  Ameliyat öncesi anestezi uzmanı tarafından muayene sonrası kan tahlillerinin yapılması ve operasyon için bir riskin olup olmadığı anestezi uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Sıgara kullanımı muhakkak sorgulanmalı, sıgara kullanımı mevcudiyeti söz konusu ise yara iyileşmesi açıdından birkaç gün öncesinde bıraktırılmalıdır. Ameliyat öncesi kaç saat yeme-içmenin kesilmesi gerektiği cerrah ve anesttezi uzmanı tarafından hastaya söylenmelidir.

 • Ameliyat sonra normale dönüş nasıldır?

  Ameliyat sonrası 1 haftada alçı kalıp çıkarılır ve yerine flaster bandaj yapılır. Bu aşamadan itibaren kişi istediği yere seyehat edebilir. Flaster bandaj 5-7 kaldıktan sonra hasta kendi çıkarabilir. Bu dönemde şişlik ve morlukların büyük kısmı geçmiş, hastanın normal hayatın dönüşü başlamış olur. Ameliyat sonrası 1. ayda burun şişliklerinin %80-90'ı geçmiş, kalanı burun derisin kalınlığın göre 6 ila 18. ayda geçmektedir. Burun şekli kabaca 1. ayda fikir verir, nihayi sonuç en erken 6. aydadır. Gözlük kullanımı kemik iyileşmesinin tamamlandığı 2. aydan itibaren başlanabilir. Burun ameliyatı sonrası şişliklerden dolayı çevreden ve aileden burun şeklinin değişmediği ile alakalı yorumlar duyabilirsiniz. Biraz sabırlı olduğunuz takdirde değişikliklerin ödemlerin azalması ie ortaya çıktığını farkedeceksiniz. Bu durumda kafanız karışmışsa cerrahınız tarafından çekilen fotoğraflarınızı ameliyat öncesi ve sonrası ile karşılaştırılmasını talep edebilirsiniz.