Liposuction | Esthetic Center | Esthetic Science Center


about
Liposuction

Liposuction is the removal of fats under the skin and deep sites by using specialized cannula.

Because it is also used for shaping of body, this procedure is also and art. 

Liposuction is the procedure can be done from face to toe. However it is mostly done at abdominal area, thigh regions and back.

The most appropriate candidates are the ones with regional fat deposition  and good skin quality. 

Human being is always give importance on their beauty. In our time it effects our lifestyle and social status also shapes our psychology. 

People in our social life, because of stress intense work and sedentary living they couldn t take care of their images.  After Fitness saloons and beauty centers liposuction becomes the safe shore for people. 

Liposuction is done with 1-4 mm cannulas and vacuum machines. Sometimes it is done with hand assistance and special injectors. 

The fat cell number in our body doesn t change. The reason of lipidosis is fat cell swelling. Thus after fat removal by vacuum, there will be no replacement of fat at that site. 

Patients undergoing surgery will stay at hospital 1 to 2 hours depending of surgery site width. In The first 10 days corset is not removed. At the 10th day patients allowed to do shower. And in the next 10 days corset should be wearied all through day( Showers are allowed at this time). And in the next 20 days corset can only be  used day time. Thus  For about 40 days corset pressure is applied. Corset usage is a must for relief of edema. Patient s work return is  1 week at most. But at the 3rd day, Patients can do clerk jobs or fly.

Health Benefits of Liposuction

Research show that removal fats from body not only provides esthetics benefits , it also helps with Tip2 Diabetes.  Sugar metabolism is also regulated by decrement of fat cells. 

In men, decrement of fat cells increase blood testosterone levels. Because testosterone levels of blood decreases as it is held by fat cells. As it fat is decreased testosterone in blood increases. This provides increment of testosterone levels and regulation of sexual functions. 

 

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
 • Liposuction Nedir

  Liposuction vücutta diyet ve sporla giderilemeyen lokalize yağ dokularının negatif basınçla (vakum) küçük delikler açılarak kanüller vasıtasıyla dışarıya alınması yönteminin adıdır. Açılan bu delikler 3-4 mm uzunluğunda olup zamanla görünmez hale geldiğinden iz gibi estetik sorunlara yol açmamak gibi avantaja sahiptir.

 • Şişmanlık ve diyet ve liposuction ile ilişkisi nasıldır?

  Çok basit şekilde anlatmak gerekirse besinlerle alınan enerji ile harcanan enerji dengede ise kilo alınmaz ve formunuzu korursunuz. Aldığı enerji daha fazla ise yağ dokusunda depolanır. Bu da yağ dokusunun büyümesi yani şişmanlık olarak ortaya çıkar. Peki liposuction denilen yağ aldırma yöntemi bunun önüne geçebilir mi sorusunun cevabını vermek gerekirse liposuction asla kilo azaltıcı bir yöntem değildir diye cevaplayabiliriz.

 • Liposuction kimlere yapılır?

  Bilinenin aksine zayıf insanlarda daha çok kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Bazı insanlarda zayıflığına rağmen bölgesel yağ dağılımlarının farklı olması nedeniyle ne kadar kilo verirlerse versinler, asla lokalize yağ dokularını küçültemez ve buda vücutta istenmeyen çıkıntılara neden olabilmektedirler. Liposuction için en uygun hasta grubu lokalize yağ dağılımları farklı olan hasta grubudur.

 • Liposuction sonrası kilo alınırsa ne olur?

  İstenmeyen çıkıntılar liposuctionla giderildikten sonra hasta kilo alsa bile yağ hücresi bölünerek çoğalmadığından dengeli kilo alınımı olur ve bu çıkıntılar bir daha geri gelmez. Kilo verirse tekrar liposuction sonrası durumuna erişir ki buda bu yöntemin en etkili yöntem olduğunu gösterir.

 • Şişman hastalarda liposuction uygulanır mı?

  Kilo verme yöntemi olmasa da kilolu hastalara uygulanabilir. Ancak alınacak yağ doku miktarı arttığı takdirde güvenlik sınırı aşılırsa hastanın hayati tehlikesi başlar ki hiçbir cerrahın karşılaşmak istemediği bir durumdur. Bu nedenle plastik cerrahlar dışında diğer cerrahi branşlar tarafından asla uygulanmamalı, güvenlik marjı aşılacaksa yoğun bakım şartlarının oluğu tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır.

 • Yüzeyel liposuction nedir?

  Yüzeyel yağ dokularına yapılacak liposuction fikri ilk kez İtalyan cerrahlar tarafından 1989 da ortaya atılmış ve yapılan uygulamaların başarılı olması nedeniyle literatüre girmiştir. Yapılan çalışmalarda daha ince kanüllerle yapılan yüzeyel liposuctionla selülitlerin giderildiği daha iyi kontür sağlandığı derin liposuctionla kombine edildiğinde daha düzgün bir yüzey elde edildiği görüşmüş.

 • Liposuction çeşitleri nelerdir?

  Klasik liposuction (tümesan liposuction) dokulara sıvı verilip klasik teknikle yağ dokularının dışarı alınması tekniğine dayanır. Günümüzde güncelliğini kaybetmemiş olup hala estetik cerrahlar tarafında sıklıkla kullanılmaktadır. Ultrasonik liposuction (VASER) ultrasonik ses dalgalarının yağ dokusunu parçalaması ve vakumla dışarı alınması tekniğine dayalı olup günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Klasik liposuctiondan farkı kanüllerin ileri geri hareketine gerek bıraktırmamasıdır. LASER liposuction Lazer lipoliz de denilen bu teknik, laser enerjisiyle yağ dokularının parçalanması prensibine dayalı bir tekniktir. Estetik cerrahide son zamanlarda uygulanmaya başlanan teknik giderek popülarite kazanmaya başlamıştır.

 • Liposuction hangi bölgelere yapılır?

  Yağ dokusunun olduğu ve çıkıntı oluşturan yer yere yapılır. Yoğun olarak karın basen uyluk iç ve dış bölgelere kollara yapılabilir. Karın bölgesinde sarkıklık varsa abdominoplasti denilen karn germe ameliyatı ile kombine edilmesi gerekir.

 • Ameliyat sonrası neler yaşanır?

  Ameliyat sonrasında yaklaşık 4 hafta kadar duracak özel bir korse giydirilir ve bu şekilde hasta yatağına alınır. Duruma göre aynı gün veya 1 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası 4-8 saatte hastalar ayağa kaldırılarak yürütülür. Bu oluşacak olumsuz durumların, komplikasyonların oluşmasını engeller. Hastalar 48 saatte normal hayatlarına 2-3 günde işlerine dönebilir. Bu dönemde aşırı efor sarf edecek hareketlerden kaçınılmalıdır.

 • Ameliyat sonrası diyet var mıdır?

  Özel bir diyet uygulanmaz ancak dengeli bir beslenme önerilir. Aşırı kalorili beslenmeden kaçınılmalıdır. Kilo verici diyet uygulayacaksa 1 ay sürecek ödem safhasından sonra uygulanabilir.

 • Lazer lipolizin diğer liposuction türlerine göre avantajları var mıdır?

  Lazer lipoliz de denilen bu teknik, laser enerjisiyle yağ dokularının parçalanması prensibine dayalı bir tekniktir. Estetik cerrahide son zamanlarda uygulanmaya başlanan teknik giderek popülarite kazanmaya başlamıştır. Yüzey bölgeye lazer verildiğinden derinin toparlanması daha hızlı gerçekleşir. Bu nedenle deride sarkma ihtimali diğer liposuction çeşitlerine nazaran daha düşüktür.