Facial Filling | Esthetic Center | Esthetic Science Center


about
Facial Filling

Get Younger with Facial Filling
Facial filling, gives a younger look in a very short time. Tired look on the face gets away, sags and bad look which happened in years fades. With the fillings which are done to face and lip gives amore esthetical and younger appearance.  This way person feels more comfortable with his or her look.  And the patient gets free of bad look and deformed lips and face.

What is Facial Filling?

Filling means filling the spaces. Filling procedures which is done to face and lip shouldn’t be confused with each other. Wrinkles are corrected with botox treatment. With filling procedure spaces are filled and a younger lively appearance is acquired. Filling can be made with chemicals and patient’s own fat tissue.
Filling materials which are used in facial and lip filling are same. Chemicals vary in size according to the place they were applied. For example different filling materials are being used on lip and on cheek lines. If the filling material is going to be patient’s own fat tissue it doesn’t change according to the region.

How the Facial Filling Procedure Process?

Getting a much better result and having more stable changes is possible with facial filling procedure. If fat is used for filling, mixing it with PRP before injection makes is more efficient and more durable. If chemicals are used for filling procedure doesn’t affect one’s daily life. But if fat is used for filling swellings persists for 1-2 weeks. That is the difference between procedures.

 

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
 • Hangi doku maddeleri kullanılıyor?

  Dolgu enjeksiyonlarında en çok kullanılan hyaluronik asit içeren dolgulardır. Hyluronik asit suyu tutan bir madde olduğundan ciltte üretimleri azaldığına cilt kurumaya dolgunluğu azalmaya başlar. Mimik çizgileri derinleşir. Kırışıklıklar artar. Dokularda çökmeler olur. Bu yüzden dolgularda en çok kullanılan malzemedir. Hyluronik asit dışında da dolu olarak kullanılan maddeler mevcut. Başlıcaları kalsium hidroksiapatit (CaHA), policaprolakton içeren biouyumluluğu olan ürünlerdir. Bunlar, hyaluronik aside nazaran daha geç erimektedir.

 • Dolgu nerelerde kullanılır?

  Yüzde burundan dudağa uzanan çizgilerde (nazolabial), dudaktan çeneye uzanan çizgilerde (marionette), kaş çatma çizgilerinde, dudak şekillendirme ve hacimlendirmede, kaz ayaklarında, gözaltı ışık dolgusunda, göz altında özellikle göz yaşının aktığı olukta, elmacık kemik dolgunlaştırmada, yüz konturlarında kullanılır. Yüz dışında doku eksikliği olan her yerde kullanılabilir. En sık kullanılma yeri ellerdir. Popo büyütme gibi, meme büyütme gibi bu iş için özelleştirilmiş dolgu maddeleriyle ameliyata gerek bırakmadan dolgu maddeleri kullanılabilir.

 • Dolgu enjekisyonu uygulaması ne kadar kalıcıdır?

  Hyaluronik asit dolguları 6-18 ay kalıcıdır. Diğer dolgu tiplerinin etkisi 2-3 yıla kadar uzamaktadır. Seanslar da etki süresine göre ayarlanabilir.

 • Yan etkisi var mıdır?

  Alerji oldukça nadirdir. Uygulandığında hafif kızarıklık şişlik oluşabilir. Emilir olması açısından geri dönüşümlü bir uygulama olduğundan oldukça güvenlidir. Ne olursa olsun ehil ellerde estetikte uzmanlaşmış doktorlar tarafından bu işlemi yaptırmanız çok önemlidir.

 • Ağrılı bir işlem midir?

  Bir miktar ağrı olabilir ancak bu dayanılmaz değildir. Lokal anestezik kremlerle işlemler yapıldığında neredeyse hissedilmez.