Ear Esthetics | Esthetic Center | Esthetic Science Center


about
Ear Esthetics

One of the most common esthetic problem is a shape problem. The most common of these is cauliflower ears.  Also there are other shape problems. 

These shape irregularities in the ear can make people more avoidant especially. Especially at the childhood period this may affect individual negatively. Esthetic operation is the only solution for these shape problems

When Is The Most Appropriate Time For Ear Esthetics?

Ear development completes at 5 years of age and beginning from this age esthetic operation is suitable. Even if there examples of patients who didn’t undergone ear operation at childhood or youth asking for surgery at middle age


General Information about Surgery

Surgery is done with shaping cartilage. Operation planned according to shape problem of the ear. For the anesthesia the age of the patient is considered. General anesthesia is considered on younger ages while local anesthesia preferred on older ages.

On post-surgery period ear left under a dressing for 1 week period. After this dressing tennis bandage is applied 1 week for day and night. After this 1 week tennis the same bandage is applied for 2 weeks overnight. The shape will be permanent if there is no unexpected side effect.

 

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
 • Kepçe kulak ameliyatı hangi yaştan itibaren yapılabilir?

  5 yaş, kulak gelişiminin büyük kısmının tamamlandığı yaştır. Bu yaştan itibaren kulağın estetik ameliyatları yapılmaya başlanabilir. O yaştaki çocuklarda değer yargıları gelişmediğinden okul arkadaşlarının psikolojik baskısı doruk noktaya ulaşır. Çoğunlukla evebeynler, bu durumu göz ardı eder ve okul arkadaşlarının alay konusu olan çocukta bu durum geri dönülmez psikolojik problemlere yol açabilir. Bu yüzden ameliyat için özellikle okul öncesi çağ seçilmelidir.

 • Kepçe kulak ameliyatının anestezisi nasıl yapılır?

  Eğer bu ameliyat erken bir yaşta planlanmış ise genel anestezi ile yapılır. Hasta yaşı yeterli büyüklükte yetişkinse lokal anesteziyle çok rahatlıkla uygulanabilir. Eğer iyi anlatılabilirse 12-13 yaşlardan itibaren yapılabilir.

 • Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

  Benim kullandığım teknik kulağın arkasından yapılan kesi ile kıkırdağa şekil verme suretiyle yapılan tekniktir. Kulağın arkasından yapılan bir kesiyle giriyorum. Eğer kulağı kafa tabanından uzaklaştıran kıkırdak yapısı varsa yaklaştırıcı dikişle kulağı kafa tabanına yaklaştırıyorum. Dışa doğru kıkırdak yapısı varsa düzeltici kıkırdak dikişleri ile birlikte kıkırdağın ön yüzünü zayıflatan işlemler yapıyorum. Gerekirse her iki, üç tekniği kombine ediyorum. Bu şekilde daha kalıcı sonuçlar alarak az komplikasyonla karşılaşıyorum. İple kulak estetiği denilen yöntem de kullanılabilir ancak her kulağın deformitesi farklı olduğundan probleme yönelik farklı çözümler yapmak gereklidir diye düşünüyorum.

 • Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

  Ameliyattan sonra kulağın şeklini koruyacak şekilde pansumanla sarılır. Bu pansuman bandaj 2 gün sonra çıkarılır ve tenisçi bandajı ile kulak korunmaya başlanır. Bu aşamada itibaren banyo yapılabilir. İlk haftadan sonra sadece akşamları evde kullanacak şekilde 2 hafta bu bandajı kullandıktan sonra bandajı çıkartır.

 • Ameliyat kalıcımıdır?

  Ameliyat sonrası bir miktar açılma beklenebilir. Bu açılma beklentisine göre işlem uygulanır. Ameliyat sonrası komplikasyonla karşılanmadığı sürece kulak şekli kalıcıdır.