Alın Germe ve Kaş Kaldırma | Esthetic Science Center | Estetik Bilim Merkezi


about
Alın Germe ve Kaş Kaldırma

Alın Germe Ve Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır
 
Dünya üzerinde bulunan herkesin, özellikle de bayanların dikkat ettikleri yüz güzelliğinde kaş ve alın önemli etkiye sahip iki unsurdur. Güzel ve şekilli kaşlar, çizgisiz bir alın yüze sağlıklı, diri, canlı bir ifade katarken tam tersi düşmüş kaşlar ve çizgili bir alında yüz ifadesini anında değiştirerek yüzü daha sağlıksız, mutsuz, daha yaşlı ve ifadesiz göstermekte.
 
Genetik faktörler, doğal yaşlanma süreci ve mimik kullanımın fazlalığı gibi sebepler, alın kırışıklığı ve kaş sarkmasının başlıca sebepleri arasındadır. Bu sebeplerden dolayı oluşan durumlarda kişiler alın germe ve kaş kaldırma operasyonlarına yönelmektedir.
 
Alın Germe Ve Kaş Kaldırma 
 
Sarkmış olan derinin ve kaşların eski konumuna getirilmesi için kaş kaldırma ve alın germe yöntemleri uygulanır. Kaş kaldırma ve alın germede kullanılan en basit ve rağbet gören uygulama botoxdur. Botox uygulaması kadar basit olmasa da kısmen kolay bir yöntem olan askılıma yöntemi bir diğer alın germe ve kaş kaldırma yöntemidir.
 
Diğer yöntemlerden farklı olarak kişinin durumu göz önüne alınarak yapılan herkese uygulanmayan bir yöntem olan endoskopik veya açık operasyonel germedir. Alın germe ve kaş kaldırma operasyonlarında genellikle tercih edilen genel anestezidir. Bazı durumlarda ise sedasyon ile de işlem gerçekleştirilebilir. Hasta operasyondan sonra aynı gün içinde taburcu edilir. İyileşme süresi 1 hafta civarıdır. 
 

SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Alın germe, kaş kaldırma için uygun adaylar kimlerdir?

  Alın germe işlemi 40 yaşı geçmiş, alında kırışıkları oturmuş, kişilere ugulanır. Elle kaşları yukarı kaldırdığımızda estetik görünüm düzeliyorsa kaş düşüklünden bahsedebiliriz. Kaş düşüklüğü yapısal da olabildiğinden genç hasta grubuna da uygulanabilir. Bazen hastalar üst göz kağında düşüklük ve fazlalık şikayeti ile başvurabilirler. Bu şikayetlerinin kaş düşüklüğünden kaynaklanıyorsa kaş kaldırma işlemi uygulamak gereklidir.

 • Ameliyat öncesi değerlendirme nasıl yapılır?

  Hasta ameliyat öncesi değerlendirilir. Kaşın yeri normal ancak sadece kaşın dış kısmı mı kaldırılmak isteniyor, alında kırışıklık ve gevşekllik durumu varmı bunlar değerlendirilir. Sonra ameliyat planlanmasına geçilir. Örneğin kadınlarda kaşın dış kısmı alın kemiğinin üstüne göre hedeflenir. Erkek hastarda ise alın kemiği hizasına göre planlama yapılır. Hafif bir düşüklük var ise ameliyat istemiyorsa botoks gibi seçenekler değerlendirilir. Alın germe uygulanacaksa genel anestezi protokolü uygulanır. İple askı yada şakak germe işlemi yapılacaksa lokal anestezi ve sedasyon uygulanabilir.

 • Kaş kaldırma, alın germe ve işlemi nasıl yapılmaktadır?

  Kaşlar hafif düşük, alın normalse ve hasta amelyat dışı bir çözüm istiyorsa botox enjeksyonu uygulaması yeterli olacaktır. Alın normal kaşların durumu düşük ve kalıcı bir işlem istiyorsa saçlı deriden küçük kesilerle girildikten sonra iple kaşlar yukarıya kaldırılarak asılır. Eğer göz etrafında derinleşen kaz ayakları varsa , kaşın dış tarafının kaldırılması isteniyor göz kapağına yığılmanın da giderilmesi gerekiyorsa şakak kaldırma (temporal lift) ameliyatı gerekir. Daha kalıcı bir yöntemdir ve şakak bölgesinde saçlı deriye yapılacak küçük kesilerle girilerek yapılır. Kaş düşükşüğüne alında yatay çizgilerde bir derinleşme veya gevşeklik durumu eşlik ediyorsa alın germe işlemi uygulamak gereklidir. Alın germe ameliyatı saçlı deriye yapılacak kesilerlre açık yapılabildiği gibi son zamanlarda endoskopik yöntemlerin gelişmesiyle küçük keslilerle de uygulanabilir. Son zamanlarda endoskopik alın germe işlem popüler hale gelmiştir.

 • Ameliyat sonrası neler yaşanır?

  Asma tekniği ile kaş kaldırma işlemi yapılmışsa hasta işlem sonrası evine gönderilebilir. Şakak germe yapılmışsa birkaç saat hastanede tutulduktan sonra taburcu edilebilir. Alın germe ameliyatı geçirmişse gözlem sonrası aynı gün içinde taburcu olup olmayacığına cerrah karar verecektir. Alın germe yapılan hastalarda ağrı görülebilir. Ağrı kesicilerle bu ağrılar kontrol altına alınacaktır. Hafif şişlik ve morlukların olması doğaldır. Bunlar birkaç gün içinde kaybolacaktır.

 • Sonuçlar kalıcı mıdır?

  Yaşlanma süreci , yerçekimin olumsuz etkileri gibi olumuz etkillerin devamlılığı nedeniyle zamanla kaşlar bir miktar düşebilir. Ancak işlemler uzun dönem kalıcılığını devam ettirecektir.